Globalna soodgovornost skozi »specifikus« na terenu
V tretjem tednu maja smo projekt Globalna soodgovornost skozi »specifikus«, ki ga financira Connect For Global Change, aktivno predstavljali na terenu – tako v Gorenjski kot tudi v Osrednjeslovenski regiji.
Prvo postajališče naše promocije je bila Parada učenja, osrednji dogodek Tednov vseživljenjskega učenja, ki je potekal na znamenitem prireditvenem prostoru Stara Sava na Jesenicah pod okriljem koordinatorice dogodka, Ljudske univerze Jesenice. Dogodek je privabil številne obiskovalke in obiskovalce, ki so se seznanili z delovanjem približno 30 organizacij, delujočih na področjih izobraževanja, sociale, kulture, prostovoljstva in drugih, kar priča o velikem zanimanju in pomenu tovrstnega povezovanja v lokalni skupnosti.
Projekt »Specifikus«, ki je namenjen mladim in osebam z motnjami v duševnem razvoju, smo predstavili javno in neposredno na dogodku z namenom, da uresničimo načelo vključujočega sodelovanja v praksi. S tem smo želeli omogočiti ciljnim skupinam in širši javnosti, da bolje razumejo pomen aktivnega vključevanja v reševanje globalnih izzivov, kot so digitalna neenakost, podnebne spremembe, solidarnost in trajnostne potrošniške navade. Dogodek je bil odlična priložnost, da izpostavimo medsebojno prepletenost lokalno-globalnih procesov in odgovornost posameznika in posameznice ter zainteresirane spodbudimo k aktivnemu državljanstvu in lokalnemu delovanju z globalnim učinkom.
Na stojnici smo tako razdelili več kot 300 letakov, zbrali 50 podpisov podpore, pridobili nova povpraševanja za vključitev v prostovoljsko delo, odgovarjali na številna vprašanja o projektu in njegovih ciljih.
Drugo postajališče naše terenske promocije projekta »Specifikus« je bil eden najtoplejših in najbolj povezovalnih dogodkov pomladi – Veseli dan prostovoljstva, ki je 22. maja 2025 potekal na Prešernovem trgu v Ljubljani pod okriljem Slovenske filantropije.
Dogodek, namenjen obeleževanju dobrih dejanj in moči skupnosti, je zbral več kot 100 organizacij, ki skozi prostovoljstvo povezujemo ljudi, gradimo zaupanje in ustvarjamo prostor za sodelovanje. V središče je postavil vrednote, ki so tesno povezane tudi s cilji našega projekta – solidarnost, prostovoljstvo, socialna vključenost, aktivno državljanstvo in odgovornost do globalnega sveta.
Dogodek je bil odprt za vse – prostovoljke, prostovoljce, mimoidoče, mladino in predstavnike ter predstavnice različnih skupnosti, predvsem pa za vse, ki verjamejo, da lahko tudi majhna dejanja vodijo do velikih sprememb. Na ta način smo lahko nagovarjali različne ciljne skupine in jih spodbujali k soustvarjanju bolj vključujoče družbe.
Naša interaktivna stojnica je ponujala prostor za pogovor, izmenjavo izkušenj in spodbude k prostovoljskemu udejstvovanju. Z gradivi, osebnimi nagovori in konkretnimi primeri vključevanja smo obiskovalkam in obiskovalcem približali cilje projekta, ki se navezujejo na globalne izzive, vezane na prostovoljstvo, digitalizacijo, potrošnjo in podobno.
Delili smo konkretne priložnosti za prostovoljsko delo ter posebej poudarili pomen vključevanja mladih in oseb z motnjami v duševnem razvoju, saj verjamemo, da je prostovoljstvo prostor, kjer lahko vsakdo doprinese k skupnemu dobremu – ne glede na svoje sposobnosti, izkušnje ali okoliščine. Zbrali smo 30 podpisov podpore!
Veseli dan prostovoljstva ni bil le predstavitev organizacij – bil je živ dokaz, da spremembe gradimo skupaj, korak za korakom, s poslušanjem, povezovanjem in pogumom.
V prihodnjih mesecih bomo organizirali aktivnosti, kot so izmenjava šolskih potrebščin (avgust 2025), dobrodelna judo tekma (september 2025),…zato nas spremljajte za več informacij.
❦ ❦ ❦
Program Connect For Global Change sofinancira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev ter ne predstavljajo nujno uradnih stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Evropska unija in organ, odgovoren za dodeljevanje sredstev, zanje ne prevzemata nobene odgovornosti.