loader image

Enakost spolov

Enakost spolov je z Zakonom o enakih možnostih žensk in moških (ZEMŽM) definirana kot enaka in polna udeleženost in sodelovanje žensk in moških na vseh družbenih področjih, kot tudi zagotavljanje enakega položaja in enakih možnosti za uživanje vseh pravic ter uživanje enake koristi od rezultatov, ki jih prinaša družbeni razvoj. Enakost spolov ne smemo enačiti z istostjo, torej ne govorimo o tem, da bi ženske in moški postali isti oziroma enaki.

Spolna diskriminacija

Četudi je enakost žensk in moških določena s predpisi, je torej pravno-formalna urejena, pa je dejanska enakost, torej tista, ki se odvija v vsakdanjem življenju, pokazatelj, da v praksi enakost spolov še vedno ni dosežena (plačna in pokojninska vrzel med spoloma, spolni stereotipi,…). Govorimo o pojavu posredne ali neposredne spolne diskriminacije, čeprav je vsak posameznik oziroma posameznica, ne glede na spol, narodnost, raso, etnično poreklo, jezik, vero, prepričanja, starost, spolno usmerjenost, spolno identiteto, izobrazbo, premoženjsko stanje ali družbeni položaj, varovana z Zakonom o varstvu pred diskriminacijo (ZVarD). Načelo enakosti je temeljna človekova pravica in svoboščina, ključna za uresničevanje drugih človekovih pravic in svoboščin. Ker se večina potreb prebivalstva udejanja v lokalnem okolju, ima lokalna samouprava pomembno vlogo pri doseganju enakosti spolov, ki je osnovna vrednota vsake demokracije.

service image 2

Naloge Inštituta PIPZ

  • Analiza stanja

    Z opravljanjem neodvisnih analiz ugotavljamo dejansko stanje, na podlagi katerega nadalje pristojnim predlagamo ustrezne ukrepe.

  • Svetovalna funkcija

    Svetujemo in podajamo predloge za odpravo neenakosti na področju zaposlovanja, vzgoje in izobraževanja, socialne varnosti, itd.

  • Ozaveščevalna aktivnost

    Prek izvajanja različnih ozaveščevalnih projektnih aktivnosti približujemo vsebino integracije načela enakosti spolov ciljnim skupinam in širši javnosti.

  • Sodelovalna vloga

    Za dosego zastavljenih ciljev, sodelujemo z različnimi vladnimi, nevladnimi in zasebnimi institucijami na lokalnem, nacionalnem in evropskem nivoju.

Cilji Inštituta PIPZ

Inštitut PIPZ s promoviranjem, razlaganjem pomena, pristojnosti in nalog zagovornika načela enakosti, varuha človekovih pravic in drugih pristojnih organov za področje enakosti spolov; z interpretacijo ustave in zakonodaje, ki ureja področje enakosti spolov opismenjuje različne ciljne skupine; z razlago zaporedja postopkov v primeru kršitev predpisov o enakosti; s povezovanji v različna partnerstva in s številnimi drugimi aktivnostmi, spodbuja uveljavljanje varstva pred diskriminacijo, odpravlja spolne stereotipe, se bori proti nasilju in si prizadeva za napredek v doseganju spolno enakostne Slovenije.