loader image

Mladinska politika

Mladinska politika je z Zakonom o javnem interesu v mladinskem sektorju (ZJIMS) definirana kot usklajen nabor ukrepov različnih sektorskih javnih politik z namenom spodbujanja in lajšanja integracije mladih, starih od 15. do 29. let, v ekonomsko, kulturno in politično življenje skupnosti in ustreznih podpornih mehanizmov za razvoj mladinskega dela ter delovanja mladinskih organizacij, ki poteka v sodelovanju z avtonomnimi in demokratičnimi reprezentativnimi predstavniki mladinskih organizacij ter strokovnimi in drugimi organizacijami.

Uresničevanje mladinske politike

Mladinska politika, ki ima lahko vertikalno ali horizontalno smer oblikovanja in uresničevanja, lahko doseže svoj optimum in učinkovitost na podlagi vzpostavljanja avtonomije mladih, zagotavljanja različnih oblik učenja in usposabljanja, omogočanja dostopnosti do trga dela in kulture, participacije pri javnih zadevah, zagotavljanja mobilnosti, povezovanja in različnih oblik in vrst sodelovanja, spodbujanja in ohranjanja zdravega načina življenja ter na podlagi skrbi za mlade, ki imajo manj priložnosti. Odgovornost za pripravo, izvajanje in vrednotenje ukrepov mladinske politike nosijo država, lokalne skupnosti in z njihove strani ustanovljeni uradi, mladinske organizacije in druge institucije, podporni mehanizem, s katerim se prispeva k večji kakovosti mladinske politike in mladinskega dela ter položaja mladih, pa predstavljajo nevladne mladinske organizacije oziroma nevladne organizacije, ki izvajajo mladinske programe in programe za mlade, kot jih definira ZJIMS.

service image 2

Naloge Inštituta PIPZ

  • Razvijanje kompetenc

    Z izvajanjem različnih neformalnih oblik izobraževanj in realizacijo organiziranega prostovoljstva razvijamo vseživljenjske kompetence pri mladih.

  • Aktivno udejstvovanje

    Spodbujamo aktivno udejstvovanje mladih na različnih področjih in nivojih, upoštevaje posebne specifike posameznih skupin znotraj kategorije mladih.

  • Inovativno ozaveščanje

    Inovativni pristopi pri ozaveščanju in informiranju mladih bodo sledili konceptu medgeneracijskosti, solidarnosti, socialne vključenosti in enakosti.

  • Boljše rešitve

    Pridobljene izkušnje in naša znanja se bodo prenašala v strategijo vsebinskega sprejemanja boljših rešitev mladinske politike pri odločevalcih.

Cilji Inštituta PIPZ

Ključni cilj je ustvarjanje širšega prostora za mladinsko politiko v politiki sfer, ki bo osnovan in grajen na temeljih opolnomočenja in angažiranja mladih ter omogočanja različnih oblik sodelovanja ter povezovanja med mladimi, drugimi starostnimi generacijami, relevantnimi organizacijami in organi. Ustvarjen prostor bo zapolnjen in izkoriščen za dialog med vsemi deležniki, pomembnimi za krepitev področja mladine in za oblikovanje bolj demokratične družbe. Kot povezovalni člen, napore vlagamo v uravnoteženje različnih interesov, pri čemer interes mladinske politike zastopamo prioritetno.