loader image

Inštitut PIPZ je entiteta civilnodružbene organizacije, ki je institucionalno ločena od državnega aparata, interesov javnih avtoritet in političnih strank, prioritetno pa je s svojim delom ciljno orientirana v splošno družbeno korist. Deluje na področjih, kjer država nima interesa ali zmogljivosti, zato z metodami preventive, kurative, inovativnih in alternativnih rešitev ter drugimi ustreznimi pristopi nastopa kot legitimni glasnik, ki skrbi za ravnotežje interesov v hierhiji obstoječih sfer: država – gospodarstvo – tretji/civilni/družbeni/nevladni sektor.

Inštitut PIPZ je nepridobitna in neprofitna organizacija, ki ima v odnosu do države dvojno vlogo:
– je protiutež arbitrarnemu ravnanju oblastnih organov, zato s svojo posredno in neposredno aktivacijo poskuša
       * vplivati na (so)oblikovanje, sprejemanje, spremembe, dopolnitve ali odpravo politik in
       * na različne načine izvajati demokratični nadzor nad uresničevanjem teh politik v praksi,
 
– dopolnilno vlogo izpolnjuje tako, da:
       * je vir in posrednik informacij, raziskav, analiz, novih spoznanj in praks,
       * izvaja neformalno izobraževanje s področja prava in političnih zadev v oblikah, ki so različno prilagojene različnim ciljnim skupinam,
       * ozavešča in vzgaja,
       * nudi (pravno) svetovanje in usmeritve,
       * stalno išče boljše in nove rešitve,
       * skrbi, da povratne informacije (ang. feedback), ki so rezultat ravnanj in dejanj oblasti v razmerju do ljudi, res ustrezno in pravočasno pridejo nazaj do odločevalcev, saj je le na tak način možno popraviti napake ali uvesti izboljšave v postopkih, procesih ali sistemu, katerega del smo vsi.
 
Transparentnost delovanja

Temeljni dokumenti

Vsebinska letna poročila

Finančna letna poročila

Poročila o prostovoljstvu

Članstvo

Zakaj se povezujemo?

Sinergijski učinki

Inštitut PIPZ se zaveda pomena večje moči skupnega outputa, ki ga lahko družbi in njenemu razvoju ponudijo prostovoljno povezane in združene nevladne organizacije, zato se povezuje v različne grozde, mreže in zveze na različne načine; vsebinsko, horizontalno, lokalno, regionalno, nacionalno, pa tudi na evropski in globalni ravni. 

Koncentracija moči

Pozitivnih razlogov za sodelovanje in povezovanje nevladnih organizacij v mreže in zveze je več, ključni pa so, da se z združevanjem informacijskih, tehnoloških, finančnih in človeških virov, lahko oblikujejo bolj premišljene in kakovostne rešitve, lahko se izvede bolj strokovna implementacija projektov, hitreje se lahko prenesejo dobre prakse in močneje se lahko izvajajo pritiski na oblast.

Transfomacijski vpliv

Z združeno in odprto politiko delovanja in povezovanja nevladnih organizacij hitreje zaznavamo potrebe posameznega dela sistema in njegovih deležnikov ter se tako lahko bolj prožno in ustrezno odzovemo nanje. Ker na tak način povezani in združeni dopolnjujemo sistem, je možnost tveganja njegovega zloma minimizirana. 

Dostopnost

Načelo odprtosti delovanja nevladnih organizacij

Inštitut PIPZ  je nevladna organizacija, ki je statusno organizirana v obliki zasebnega zavoda, zato Zakon o dostopu do informacij javnega značaja zanjo ne velja.  

Vsi podatki, vezani na registracijo in poslovanje organizacije, ki jih je skladno s predpisi potrebno posredovati pristojnim, so objavljeni in dostopni na spletišču AJPESA.

Podatki o prostovoljstvu Inštituta PIPZ so javno in brezplačno dostopni na www.prostovoljstvo.org in spletišču AJPESA. 

Finančni podatki NVO so dostopni na portalu FURSA (prejemniki 1% dohodnine) in v aplikaciji Erar (prejeta javna sredstva iz razpisov).