Aktivno državljanstvo
Aktivno državljanstvo predstavlja aktivizacijo in (so)delovanje posameznika na različnih družbenih področjih. Vključuje elemente demokratičnega soodločanja, sooblikovanja, soudeležbe, posvetovanja in vplivanja posameznika na odločevalske procese na lokalnem, regionalnem, nacionalnem, evropskem in globalnem nivoju. Aktivno državljanstvo je odziv državljanov skozi volitve, referendume, pobude, peticije, civilne iniciative, zbore občanov, javne razprave, ustanavljanje organizacij civilne družbe in podobno, zato se na ta način krepi demokratičnost in preprečuje arbitrarnost ter samovolja vladajoče oblasti.
Enakopravna, odprta in vključujoča družba
Napredek in spremembe v družbi lahko dosežejo državljani zgolj z odmikom od apatije in pasivnosti. Udejstvovanje posameznika v različnih demokratičnih procesih je v največji meri odvisno od njegove pismenosti, ozaveščenosti in motiviranosti. Razvoj kritičnega mišljenja posameznika s pristopom in načinom reševanja problematik javnega pomena bi moral obvezno zagotavljati učni sistem za vse učence brez izjem, tudi s potrebnimi prilagoditvami, da se doseže kolektivna državljanska miselnost in identiteta po konceptu uresničevanja trajnostnosti različnih oblik državljanske participacije. Opolnomočenje mladih s kompetencami aktivnega državljanstva je potrebno izvajati na konkretnih primerih in z metodami interakcije, ne zgolj površinsko, s čimer se krepi socialna in moralna inteligenca generacij. Ker pa je šolski sistem preobremenjen ali drugače osredotočen, je odgovornost za državljansko vzgojo in ohranjanje vključujoče družbe posredno in neformalno pripadla nevladnim organizacijam.
Naloge Inštituta PIPZ
-
Opolnomočenje družbe
Opolnomočenje civilne družbe je trajajoč proces, zato ga implementiramo kot koncept vzgoje razvijanja in ohranjanja državljanskih kompetenc.
-
Spodbujanje udeležbe
Spodbujamo udeležbo in pripravljenost državljanov do demokratičnega izražanja ter uveljavljanja njihovih interesov v demokratičnih procesih.
-
Nadzor oblasti
Demokratični nadzor nad delovanjem oblastnih organov izvajamo z glasnim opozarjanjem na nepravilnosti in kršitve ter s pripravljenimi rešitvami.
-
Gonilo sistemu
Obstoječi sistem je mreža silnic, razmerij in interakcij, ki se nenehno spreminja, zato strateško podpiramo mikro, mezzo in makro raven sistema.
Cilji Inštituta PIPZ
Inštitut PIPZ z različnimi orodji aktivnega in odgovornega državljanstva pri posamezniku državljanu razvija sposobnosti za razumevanje povezanosti in nasprotij med individualnim in družbenim življenjem, družbenimi vrednotami in stališči; sposobnosti za konstruktivno samostojno (politično) razmišljanje, analiziranje obstoječega stanja in argumentirano izražanje ter sodelovanje v različnih demokratičnih procesih po principu konkretnosti in celostnosti; razumevanje povezanosti demokracije in njene razsežnosti z vplivom državljanske participacije posameznika ali skupine posameznikov; razumevanje ustavne in zakonodajne ureditve; razvija veščine samoiniciativne informiranosti in preverjanja informacij medijev.