Vpis pravice do uporabe gotovinskega denarja v Ustavo RS
Brezgotovinska družba in digitalne oziroma elektronske finančne transakcije imajo svoje prednosti, vendar pa ukinitev gotovine pomeni vzpostavitev popolnega nadzora in moči nad posameznikovim življenjem, obnašanjem in odločitvami. Gotovina, ki je zakonito plačilno sredstvo, zagotavlja:
- hranilno vrednost,
- svobodo in avtonomijo (ni potrebe po tretjih osebah ali plačilnih institucijah za hrambo njegovo oziroma posredovanje),
- zasebnost (identiteta in drugi podatki plačnika in plačila so zaščiteni),
- uresničevanje načela socialne vključenosti ranljivih skupin (ni potrebna posebna digitalna oprema, digitalna pismenost, internet, električna energija),
- varnost pred kibernetsko kriminaliteto,
- plačilno sposobnost v času okoljskih in izrednih katastrof ter vojn,
- bolj preudarno ravnanje posameznika nad trošenjem itd.
V Sloveniji smo trenutno priča postopnemu uvajanju brezgotovinskega načina poslovanja (večina poslovalnic Delavske Hranilnice, ukinjanje bankomatov), zato se poleg vprašanja pravice do zasebnosti, ki je hkrati zasebna (civilnopravna pravica) in temeljna človekova (javnopravna) pravica, ki je varovana z instrumenti civilnega, ustavnega in mednarodnega prava, postavlja tudi vprašanje socialne vključenosti ter večanja socialnih razlik in (digitalnega) razkoraka med ljudmi.
Za obstoj demokratične družbe je potrebno ohraniti svobodno izbiro možnosti načina plačevanja, zato podpiramo zbiranje podpisov volivcev in volivk RS za podporo zahtevi za razpis referenduma o vpisu pravice do uporabe gotovinskega denarja v Ustavo Republike Slovenije. Zbiranje podpisov se začne 1. septembra 2023 in traja do 30. oktobra 2023, vse informacije o pobudi (rok za zbiranje podpisov, vsebina pobude) so dostopne na spletišču Državnega zbora RS, v razdelku Informacijsko središče, Sporočila za javnost. Podpis podpore pobudi se lahko odda prek spletišča eUprave (če imate veljavno digitalno potrdilo), sicer pa fizično na katerikoli upravni enoti RS.
Vir:
https://www.ecb.europa.eu/euro/cash_strategy/cash_role/html/index.sl.html