loader image
učinkovitosti institucij varuha človekovih pravic

Udeležba na mednarodni konferenci o učinkovitosti institucij varuha človekovih pravic

5. in 6. decembra 2024 smo se kot predstavniki civilne družbe udeležili prestižne mednarodne konference na Bledu, posvečene izboljšanju in krepitvi učinkovitosti institucij varuha človekovih pravic in nacionalnih institucij za človekove pravice.

Dogodek je združil predstavnike in predstavnice iz več kot 30 držav, med njimi ombudsmane, pravne strokovnjake in strokovnjakinje, predstavnike in predstavnice civilne družbe ter akademike in akademkinje. Osrednja tema konference je bila krepitev neodvisnosti in avtoritete institucij varuha človekovih pravic kot ključnega orodja za zaščito pravic posameznikov, posameznic in ranljivih skupin.

Razprave so se osredotočale na izzive, kot so naraščajoče družbene neenakosti, digitalna transformacija ter vpliv podnebnih sprememb na človekove pravice. Poseben poudarek je bil namenjen vprašanju, kako institucije varuha lahko učinkovito odgovorijo na nove oblike diskriminacije ter omejevanje pravic v digitalni dobi.

Ena izmed osrednjih tem je bila tudi zagotavljanje dostopnosti do pravic za vse, vključno z ranljivimi skupinami, kot so invalidi, otroci in starejši. Udeleženci in udeleženke so izmenjali dobre prakse na področju mediacije in preventivnega delovanja institucij, ki lahko pomagajo zmanjšati obseg kršitev pravic.
Pomembno vprašanje, ki ga je naslovila konferenca, je bila tudi vloga varuhov človekovih pravic pri oblikovanju zakonodaje. Razpravljali smo o tem, kako lahko varuhi sodelujejo z zakonodajnimi organi pri zagotavljanju, da so zakoni skladni z mednarodnimi standardi človekovih pravic.

Predstavili so se tudi primeri uspešnih mednarodnih sodelovanj, kjer so institucije varuha združile moči za reševanje čezmejnih vprašanj, kot so trgovina z ljudmi, migracije in pravice beguncev. Govorci so poudarili pomen regionalnih mrež in sodelovanja z mednarodnimi organizacijami, kot so Združeni narodi in

Svet Evrope.
Poseben panel je bil posvečen vprašanju financiranja institucij varuha človekovih pravic, saj je finančna neodvisnost ključna za njihovo učinkovito delovanje. Predstavljene so bile strategije za pridobivanje virov in ohranjanje avtonomije pri delovanju.

Na dogodku smo obravnavali tudi pomen transparentnosti in odgovornosti pri delu varuha, saj le to krepi zaupanje javnosti. Govorci in govorke so poudarili pomen komunikacijskih strategij za ozaveščanje o človekovih pravicah in krepitvi podpore javnosti.

Konferenca je bila izjemna priložnost za pridobivanje novih vpogledov in za spodbujanje dialoga med institucijami ter drugimi deležniki. Ugotovitve dogodka nas bodo vodile pri nadaljnjem razvoju naše prakse in pri iskanju inovativnih rešitev za boljšo zaščito pravic vseh.

Naša udeležba je bila priložnost za izmenjavo izkušenj, pridobivanje novih znanj ter navezovanje stikov z mednarodnimi partnerji. Verjamemo, da bodo spoznanja s konference prispevala k še učinkovitejšemu uresničevanju našega poslanstva.

Hvaležni smo organizatorjem za odlično izvedbo dogodka in vsem udeležencem ter udeleženkam za dragocene razprave.

Čestitke ob 30. obletnici delovanja Varuha človekovih pravic Republike Slovenije!

#ČlovekovePravice #30VČP #MednarodnoSodelovanje #Bled2024

 

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required