loader image

Politične zadeve

Politika ima mnogo definicij, lahko pomeni usmerjanje, upravljanje, vodenje ali odločanje o družbenih razmerah in družbenih področjih s pomočjo države in njenih organov, lahko je definirana kot dejavnost političnih strank in njihov boj za oblast, lahko pa ima tudi druge pomene. Ker politika vsebuje element javnosti (javna sfera, javni interes, javnost, javna last ipd.), je vedno kritično presojana. Politologija je veda, ki proučuje politiko, stasiologija pa politične stranke in njihovo delovanje.

Volilna (ne)udeležba

Volilna pravica je temeljna politična pravica, ki državljanu (in pod določenimi pogoji tudi tujcu) zagotavlja v določenem obsegu sodelovanje pri demokratičnem vzpostavljanju in nadzoru oblasti v Republiki Sloveniji. Volilna pravica je lahko aktivna (pravica voliti – državljani, tujci) ali pasivna (pravica biti voljen – velja samo za državljane). Volilna neudeležba pomeni, da ni koriščena ustavno in zakonsko zagotovljena pravica do sodelovanja v političnem procesu. Nizka volilna udeležba lahko odraža stabilnost sistema in odsotnost večjih družbenih konfliktov ter zadovoljstvo državljanov z obstoječim političnim stanjem, lahko pa je znak volilne neodločenosti, politične nezainteresiranosti in razočaranja. Ne glede na obstoj različnih teorij o nizki udeležbi, pa praviloma velja, da nizka politična participacija volivcev slabi trdnost demokracije, spodkopava legitimnost izvoljenih predstavnikov, krepi družbeno neenakost in povečuje marginalizacijo ter jača samovoljo izvoljenih predstavnikov.

service image 2

Naloge Inštituta PIPZ

  • Izvajanje analiz

    Na podlagi opravljenih analiz, poročamo pristojnim organom in širši javnosti ter sodelujemo pri oblikovanju pobud in rešitev.

  • Izražanje stališč

    Podajamo strokovno utemeljena mnenja, predloge in stališča za spremembo, dopolnitev, ukinitev in sprejem nove zakonodaje ali reform.

  • Volilne kampanje

    Nudimo pomoč pri izvedbi kandidature za volitve v organe lokalne skupnosti in sicer za neodvisne kandidate in neodvisne liste.

  • Projektne dejavnosti

    Izvajamo različne projekte z namenom dviga politične pismenosti in participacije ter krepitve demokratičnosti političnih procesov in sistemov.

Cilji Inštituta PIPZ

Inštitut PIPZ si intenzivno prizadeva za spodbujanje in krepitev trajnostne demokracije ter za dvig zaupanja državljanov v demokratične procese, institucije in politiko oziroma volitve, zato je ključnega pomena njeno opazovanje in analiziranje (npr. političnega stanja pred in po volitvah, samega volilnega procesa in izida, volilne udeležbe itd.), opozarjanje, predlaganje in podpiranje utemeljenih (političnih, zakonskih) reform, soočanje z aktualnimi izzivi, prizadevanje za širitev prostora za demokratično delovanje, sodelovanje in participativno odločanje, vključevanje in nudenje podpore civilni družbi, spodbujanje volilne udeležbe, doseganje večje politične odgovornosti in podobno.